Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekt "Regionalnie Kulturalnie" - podsumowanie

Utworzono dnia 28.10.2021

Z początkiem czerwca w Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie rozpoczęliśmy realizację projektu "Regionalnie Kulturalnie" w ramach programu "EtnoPolska" 2021 . Projekt miał na celu wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej i więzi międzypokoleniowej jak również popularyzację tradycji ludowych i bogactwa kulturowego regionu wśród społeczności gminnej oraz promowanie i odkrywanie lokalnych twórców poprzez działania skierowane na dwa nurty działalności: rękodziele i ludowych pieśniach.
W okresie od czerwca do września w CKiAL przeprowadzono cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży z terenu gminy pn „Tworzymy RękoDZIEŁKO”. Pierwszy warsztat połączony był z wyjazdem edukacyjnym do Zalipia – małej małopolskiej wsi, która słynie ze zwyczaju malowania domów w tradycyjne motywy kwiatowe. Uczestnicy zapoznali się z historią i tradycją malowanek zalipiańskich podczas warsztatów w Domu Malarek (miejscowym domu kultury) ozdabiając drewniane deseczki. Następnie wybrali się na spacer po wiosce podziwiając okoliczne gospodarstwa, które co roku startują do lokalnego konkursu „Malowana Chata” kultywując tradycję przez przyozdabianie zarówno budynków gospodarczych jak i mieszkalnych, studni, piwnic, kapliczek czy ogrodzeń. Charakterystycznych motywów nie zabrakło też w kościele parafialnym.
Kolejnym warsztatem było spotkanie w dwóch grupach w zajęciach wprowadzających w tajniki komiksu. Prowadząca, Berenika Kołomycka - autorka m.im. pięknej serii "Malutki Lisek i Wielki Dzik" przygotowała nie lada wyzwania. Młodsza grupa stworzyła komiks, którego bohaterką była Wiewiórka - jedna z postaci pojawiająca się w serii, zaś grupa starsza stworzyła własne historyjki z nieoczywistymi bohaterami. Spotkanie przyniosło wiele radości, pobudziło kreatywność uczestników i zapoznało z nowymi technikami.
Podczas trzech następnych serii zajęć warsztatowych kolejnymi technikami rękodzielniczymi z jakimi zetknęli się uczestnicy naszych kreatywnych spotkań były: płaskorzeźba (z motywami natury na płycie karton-gips), sploty sznurkowe (wykonywano zawieszkę/brelok oraz wytrwali bransoletkę) oraz malowanie na tkaninie (zdobienie płóciennych toreb i worków a niektórzy personalizowali koszulki – w tworzonym wzorze inspirując się doświadczeniami z poprzednich zajęć) .
Spotkania prowadziły instruktorki plastyki CKiAL – panie Małgorzata Gałązka i Małgorzata Żurawska, choć nie zabrakło też wsparcia ze strony rodziców.
Stworzone prace złożyły się na powstanie wystawy „RękoDZIEŁKO”.
Po raz drugi zorganizowaliśmy konkurs doceniający i promujący lokalnych twórców w postaci II Konkursu „Lokalne RękoDZIEŁO” skierowanego o dorosłych pasjonatów różnorodnych technik rękodzielniczych z terenu powiatu koneckiego. Jedno zgłoszenie mogło zawierać trzy prace o różnej tematyce, zgodnej z regulaminem konkursu, najlepiej inspirowanej motywami regionalnymi. 23 września komisja w składzie Edyta Cieślik-Moczek (przewodnicząca), Marzena Michałowska -Kowalik (członek) oraz Mariola Saternus (członek) spośród 17 prac rękodzielników z terenu powiatu koneckiego postanowiła przyznać następujące nagrody wprowadzając podział na kategorie:
I miejsce / kategoria ceramika – Aldony Mireckiej , I miejsce / kategoria rzeźba – Mariana Pikuły, I miejsce / kategoria koronka-haft – Barbara Dajer, NAGRODA SPECJALNA – Waldemar Hajrych
Ponadto na wyróżnienie zasłużyli wszyscy pozostali uczestnicy (Elżbieta Drozd, Elżbieta Duda, Jolanta Makuch, Sabina Mastalerz, Ewa Muszyńska, Janina Malicka, Monika Nowak, Bogumiła Nowocień, Wojciech Pargieła, Elżbieta Piwowarczyk, Paweł Stasiński, Jacek Sutowicz, Zofia Lewandowska. Wirtualna wystawa dostępna jest na stronie CKiAL.
Wydarzenie połączone było z otwarciem drugiej wystawy pn. „RękoDZIEŁKO” złożonej z prac dzieci i młodzieży, która podczas cyklu warsztatów od czerwca do września rozwijała swoje umiejętności z różnych technik: malowana na desce, splotów sznurkowych, płaskorzeźby oraz malowana na tkaninie. Grupę młodych twórców tworzą m.in.: Natalia Barańska, Emilia Cabaj, Amelia Dajer ,Michalina Dróżdż, Weronika Dróżdż, Agnieszka Honczaruk , Ola Honczaruk , Weronika Honczaruk, Marcel Jarząbek, Bartek Kalita, Wiktor Kalita, Kacper Larecki, Emily Makuch, Nikola Miązek, Lena Michalska , Igor Michałowski, Mateusz Michałowski, Nikodem Michałowski, Basia Nowak, Lena Nowak, Zosia Nowak, Lena Pacan, Laura Pawłowska, Helena Perczyńska, Wojtek Perczyński, Blanka Petrusiewicz, Gabrysia Petrusiewicz, Ania Piecyk,, Julia Płuciennik, Michał Podlaski, Liliana Więckowska, Klaudia Snochowska, Mikołaj Snochowski, Tosia Sobczyńska, Weronika Żurawska, Ola Śledź, Zuzia Śledź.
Z końcem okresu wakacyjnego rozpoczęły się spotkania woklane z jednym gminnym zespołem ludowy. Podczas zajęć, prowadząca p. Ewa Gula przeprowadziła autorskie warsztaty wokalne z opracowaniem wokalnym wybranych utworów z zespołem ludowym „Bębnowianka”oraz przygotowaniem wokalnym do koncertu podsumowującego zadanie „Regionalnie Kulturalnie” . Podczas kilkunastu godzin Panie z zespołu zapoznały się z różnymi wspomagającymi ćwiczeniami emisyjnymi i poznały nowe pieśni z regionu. Cześć z nich została opracowana dla całego składu a kilka utworów opracowanych zostało specjalnie dla młodszych dziewczyn z zespołu, które podczas koncertu finałowego zaprezentowały mini recital solo. Dla wzmocnia więzi wewnątrz zespołu oraz promocji formacji zespół "Bębnowianka" gościł w Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni. Skansen odtwarza typowy układ osadniczy wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.
W przestrzeni skansenu zespół miał zorganizowaną sesję foto – video, która będzie piękną pamiątką z obecnego okresu funkcjonowania zespołu. Nie zabrakło też wielu akcentów muzycznych, zdjęć z napotkanymi zwiedzającymi a nawet spontanicznego mini koncertu, na który żywo zareagowali goście zwiedzający park etnograficzny.
Zwieńczeniem projektu był koncert 24 września 2021 w sali kameralnej Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie podsumowujący projekt "Regionalnie Kulturalnie". Na scenie wstąpiły zespoły „Bębnowianka” z prezentacją materiału opracowanego podczas cyklu warsztatów oraz zaproszony zespół „Królewiaczki” z gminy Smyków, który tworzony jest przez dzieci i młodzież. Wydarzenie uwiecznione zostało w formie vidokoncertu dostępnego na stronie CKiAL.
Zarówno czwartkowe jak i piątkowe spotkania były szansą na międzypokoleniową wymianę doświadczeń i wzajemnej inspiracji wśród uczestników z różnych grup wiekowych, jednak ceniących sobie podobne dziedziny sztuki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021 

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny