Skansen "Niebowo"

Utworzono dnia 08.12.2020

Projekt „Spotkania z kulturą z czterech stron świata”rozpoczęliśmy od wyjazdu do skansenu „Niebowo”, który znajduje się w malowniczo położonej wsi Wincentynów w powiecie opoczyńskim.

Wizyta w tym miejscu była formą poznania kultury regionu i odkrycia piękna folkloru ziemi opoczyńskiej. Wśród wielu eksponatów znajdujących się w skansenie mogliśmy zobaczyć narzędzia rolnicze, stolarskie i tkackie, związane z rzemiosłem.

Podziwialiśmy zabawki drewniane i rzeczy, które niegdyś były przedmiotami codziennego użytku.

Miejsce to skrywa mnóstwo ciekawych zakamarków. Prawie 100 letnia chata kryta strzechą której wnętrze zostało odtworzone w sposób odzwierciedlająca dawny wystrój izby wiejskiej, wyposażenie pomieszczeń jest typowy – charakterystyczny dla regionu.

W skansenie uczestnicy wzięli udział w warsztacie plastycznym, który był były dopełnieniem doznań związanych z kulturą powstały piękne wzory ludowe wykonane z kolorowego piasku.

Poprzez zrozumienie kultury ojczystej w dalszej części projektu mogliśmy skonfrontować porównać do nowo poznanych kultur.